Przy instalacji pompy głębinowej ważne jest, aby poziom wody utrzymywał się powyżej wchłaniającej części studni, w sąsiedztwie perforacji kolumny studziennej.
Obudowa studzienna również jest istotna. Odpowiednie i nowoczesne osprzęty nie dopuszczają dopływu dodatkowego tlenu do warstwy wodonośnej, która aerobicznie zwiększa wzrost żelaza lub siarczanowych związków redukujących, co w konsekwencji może znacznie ograniczyć przepływ wody ze studni.
Obudowa nie może przepuszczać wód opadowych, gdyż minerały, które są naturalnie rozpuszczone w wodach gruntowych, takie jak żelazo, wapń, magnez i w mniejszym stopniu mangan, utlenieniają i wytrącają się tworząc filtr bakteryjny.
Studnie głębinowe, których wody są wypełnione w nieskonsolidowanych warstwach wodonośnych, w gruntach takich jak piaski i żwiry powinny być dodatkowo filtrowane w siatkowanych kolumnach. Grunty wymagają, aby odpompowanie odbywało się w odpowiednim tempie i cyklu, aby nie doprowadzić do zamknięcia/zapchania pompy,
Pamiętaj, że...
Ciężkie pompowanie (wypompowywanie do zera) studni może spowodować osadzanie się w studni nadmiaru minerałów, nie tylko prowadząc do problemów eksploatacyjnych, ale osady mogą szybko spowodować uszkodzenie pompy głębinowej.
Pompy zatapialne są zaprojektowane tak, aby były w pełni zanurzone w wodzie, co jest niezbędne do utrzymania silnika chłodzącego. Jeśli woda nie otacza silnika pompy podczas pracy może się przegrzać. Przegrzanie jest również spowodowane nadmierną pracą pompy.